(By MESFIN FEKADU, AP)

LOS ANGELES (AP) — The edgy, avant-pop album that siblings Billie Eilish and Finneas created in a small bedroom made a big splash at the 2020 Grammy Awards, winning 11 honours for the musical family.

When We All Fall sleep, Where Do We Go?” — created in the musicians’ Los Angeles home — helped Eilish win the top four honours, including album, song and record of the year, along with best new artist. The 18-year-old is the youngest artist to achieve the feat and the first to do so since Christopher Cross did in 1981.

Finneas — who co-wrote, produced and engineered the album, walked away as Sunday’s top winner with six. Eilish won five honours.

“We didn’t write a speech for this because we didn’t make this album to win a Grammy. We didn’t think it would win anything ever. We wrote an album about depression and suicidal thoughts and climate change and being the bad guy — whatever that means — and we stand up here confused and grateful,” Finneas said onstage.

Subscribe to our Free Daily All4Women Newsletter to enter

Together, they also won best pop vocal album, while Finneas’ individual honours included producer of the year (non-classical) and best engineered album (non-classical).

Billie Eilish, left, and Finneas O’Connell accept the award for song of the year for “Bad Guy” at the 62nd annual Grammy Awards on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. At right looking on is presenter Karen Fairchild. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

 

“This is my first Grammys. I never thought this would happen in my whole life,” Eilish said. “I genuinely wanna say I am so grateful and I only wanna say that I am so grateful.”

“This is to all the kids who are making music in the bedroom today — you’re going to get one of these,” Finneas added.

The bedroom where they created magic was brought to life when they hit the stage and performed “When the Party’s Over,” which featured Finneas on keys and Eilish singing in a soft, pitch perfect tone.

Iconic basketball player Kobe Bryant & daughter Gianna die in freak helicopter crash

Kobe Bryant and Nipsey Hussle honoured

Los Angeles, where the show was held, had a central theme at the show Sunday: local icons Kobe Bryant and Nipsey Hussle were honoured and celebrated at the show.

The Grammys kicked off with a performance in honour of Bryant, who died hours before the awards began. And later in the show Hussle’s collaborators and friends, including DJ Khaled, John Legend, Meek Mill, Kirk Franklin, Roddy Ricch and YG, gave an all-star tribute to the man who died last year.

YG, from left, John Legend, Kirk Franklin, DJ Khaled and Meek Mill point to a screen showing Nipsey Hussle and Kobe Bryant during a tribute at the 62nd annual Grammy Awards on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

Hussle also posthumously won his first pair of Grammys

Filmmaker Ava DuVernay introduced the performance, which featured band players, background dancers and Legend wearing traditional Ethiopian and Eritrean clothing in honour of Hussle’s African roots. Mill performed a new song called “Letter to Nipsey” while others joined together for “Higher,” which won best rap/sung performance.

“This is for Nipsey Hussle. This is for hip-hop,” said DJ Khaled, who collaborated on the song with Legend and Hussle, whose family stood onstage.

“We all love him. We all miss him. It’s terrible that we had to lose him so early,” Legend said. “We’ve seen some tragedy today and last year … let’s hold each other tight.”

During the pre-ceremony, Hussle’s “Racks in the Middle” picked up best rap performance.

YG, left, and DJ Khaled perform during a tribute in honor of the late Nipsey Hussle at the 62nd annual Grammy Awards on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

Hero lost

The show — which took place at the Staples Center, Bryant’s stomping ground — kicked off with a touching, emotional and a cappella performance of “It’s So Hard to Say Goodbye to Yesterday” by host Alicia Keys and Boyz II Men.

“Los Angeles, America and the world-wide world lost a hero,” Keys said, adding that the audience was “heartbroken in the house that Kobe Bryant built.”

“Right now Kobe and his daughter Gianna … are in our spirits, they’re in our hearts, they’re in prayers, they’re in this building,” she said. “Take a moment and hold them inside of you and share our strength and our support with their families.”

Before the show officially honoured Bryant, Lizzo performed the songs “Truth Hurts” and “Cuz I Love You,” saying at the top of the show: “Tonight is for Kobe.”

Lizzo won three honours Sunday, including best pop solo performance for “Truth Hurts” and two R&B awards.

“Hold on one second,” she said, catching her breathe. “Thank you to the academy. This is really (expletive) sick.”

Lauren London, from left, Margaret Boutte, and Samantha Smith accept the award for best rap performance for “Racks in the Middle” on behalf of Nipsey Hussle at the 62nd annual Grammy Awards on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

Newcomers

Lizzo was among the mix of newcomers and well-known acts who reached their goals of winning their first-ever Grammy Awards on Sunday, which also included Tanya Tucker, J. Cole, DJ Khaled, Eilish, Lil Nas X, Billy Ray Cyrus, Michelle Obama, Sara Bareilles, Rosalía, 21 Savage and Tyler, the Creator.

“To my mother, you did a great job raising this guy,” Tyler, who won best rap album, said to his mom, who was onstage and crying by side.

Nathan Morris, from left, Wanya Morris, Shawn Stockman, of Boyz II Men?, and Alicia Keys, second left, sing a tribute in honor of the late Kobe Bryant at the 62nd annual Grammy Awards on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Matt Sayles/Invision/AP)

More crying took place Sunday

Demi Lovato, who has mostly taken a break from the public since focusing on her recovery after reportedly overdosing in July 2018, gave a stirring, vocally top-notch performance that earned her a standing ovation. She was so emotional that she had to restart the song as a teardrop ran down her cheek.

Camila Cabello’s performance of “First Man” — a song dedicated to her father — also induced tears. Cabello walked off the stage to her dad’s seat to finish singing him the song in front of him, while he teared up. Audience members were emotional, too, including Gwen Stefani.

Ariana Grande had a lengthy performance — probably to make up for the drama that surrounded her axed performance last year. Run DMC joined forces with Aerosmith to rock the Grammys stage, while Usher, Sheila E. and FKA twigs paid tribute to Prince.

Lil Nas X brought the story of “Old Town Road” to life by performing alongside the artists who helped the song stay at No. 1 for 19 weeks through various remixes, including BTS, Mason Ramsey, Diplo and the track’s main co-star, Billy Ray Cyrus.

Veteran rapper Nas then joined Lil Nas X for a new song, shouting out Bryant at the end: “Kobe, we love you.”

A dark cloud loomed over ceremony since the Recording Academy announced it had put its recently hired CEO, Deborah Dugan, on administrative leave for misconduct. Dugan and her lawyers fired back at the academy, claiming that the awards show is rigged.

But no mention of Dugan was directly made during the three-plus-hour show.

 

Finneas O’Connell, left, and Billie Eilish arrive at the 62nd annual Grammy Awards at the Staples Center on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)

Here is the list of winners and nominees:

 

 

Finneas O’Connell, left, and Billie Eilish arrive at the 62nd annual Grammy Awards at the Staples Center on Sunday, Jan. 26, 2020, in Los Angeles. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)

ALBUM OF THE YEAR:

  • WINNER: “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” — Billie Eilish
  • “I, I” — Bon Iver
  • “Norman F— Rockwell!” — Lana Del Rey
  • “Thank U, Next” — Ariana Grande
  • “I Used to Know Her” — H.E.R.
  • “7″ — Lil Nas X
  • “Cuz I Love You” (Deluxe) — Lizzo
  • “Father of the Bride” — Vampire Weekend

 

RECORD OF THE YEAR:

  • WINNER: “Bad Guy” — Billie Eilish
  • “Hey, Ma” — Bon Iver
  • “7 Rings” — Ariana Grande
  • “Hard Place” — H.E.R.
  • “Talk” — Khalid
  • “Old Town Road” — Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus
  • “Truth Hurts” — Lizzo
  • “Sunflower” — Post Malone & Swae Lee

 

SONG OF THE YEAR:

  • WINNER: “Bad Guy” — Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
  • “Always Remember Us This Way” — Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
  • “Bring My Flowers Now” — Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
  • “Hard Place” — Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris. H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
  • “Lover” — Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
  • “Norman F— Rockwell!” — Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)
  • “Someone You Loved” — Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
  • “Truth Hurts” — Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)

 

NEW ARTIST:

  • WINNER: Billie Eilish
  • Black Pumas
  • Lil Nas X
  • Lizzo
  • Maggie Rogers
  • Rosalía
  • Tank and the Bangas
  • Yola
FILE – This June 23, 2019 file photo shows Lizzo playing the flute at the BET Awards in Los Angeles. Billie Eilish and Lizzo, are both nominated for the top four prizes at the Grammy Awards. They will perform at the Grammy Awards on Jan. 26. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP, File)

POP SOLO PERFORMANCE:

  • WINNER: “Truth Hurts” — Lizzo
  • “Spirit” — Beyoncé
  • “Bad Guy” — Billie Eilish
  • “7 Rings” — Ariana Grande
  • “You Need to Calm Down” — Taylor Swift
FILE – This June 23, 2019 file photo shows Billy Ray Cyrus, left, and Lil Nas X performing “Old Town Road” at the BET Awards in Los Angeles. The 2020 Grammy Awards are shaping up to be the night of the new kids, with Lizzo, Billie Eilish and Lil Nas X leading in nominations. The Grammy Awards will be held on Sunday. (Photo by Chris Pizzello/Invision/AP, File)

POP DUO/GROUP PERFORMANCE:

  • WINNER: “Old Town Road” — Lil Nas X featuring Billy Ray Cyrus
  • “Boyfriend” — Ariana Grande & Social House
  • “Sucker” — Jonas Brothers
  • “Sunflower” — Post Malone & Swae Lee
  • “Senorita” — Shawn Mendes & Camila Cabello

 

POP VOCAL ALBUM:

  • WINNER: “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” — Billie Eilish
  • “The Lion King: The Gift” — Beyoncé
  • “Thank U, Next” — Ariana Grande
  • “No. 6 Collaborations Project” — Ed Sheeran
  • “Lover” — Taylor Swift

 

TRADITIONAL POP VOCAL ALBUM:

  • WINNER: “Look Now” — Elvis Costello & the Imposters
  • “Sì — Andrea Bocelli
  • “Love” (Deluxe edition) — Michael Bublé
  • “A Legendary Christmas” — John Legend
  • “Walls” — Barbra Streisand

 

COMEDY ALBUM:

  • WINNER: “Sticks & Stones” — Dave Chappelle
  • “Quality Time” — Jim Gaffigan
  • “Relatable” — Ellen DeGeneres
  • “Right Now” — Aziz Ansari
  • “Son of Patricia” — Trevor Noah

 

ROCK ALBUM:

  • WINNER: “Social Cues” — Cage the Elephant
  • “Amo” — Bring Me the Horizon
  • “In the End” — The Cranberries
  • “Trauma” — I Prevail
  • “Feral Roots” — Rival Sons

 

ROCK PERFORMANCE:

  • WINNER: “This Land” — Gary Clark Jr.
  • “Pretty Waste” — Bones UK
  • “History Repeats” — Brittany Howard
  • “Woman” — Karen O & Danger Mouse
  • “Too Bad” — Rival Sons

 

ROCK SONG:

  • WINNER: “This Land,” Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)
  • “Fear Inoculum,” Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, songwriters (Tool)
  • “Give Yourself a Try,” George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)
  • “Harmony Hall,” Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
  • “History Repeats,” Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)

 

ALTERNATIVE MUSIC ALBUM

  • WINNER: “Father of the Bride” — Vampire Weekend
  • “U.F.O.F.” — Big Thief
  • “Assume Form” — James Blake
  • “I,I” — Bon Iver
  • “Anima” — Thom Yorke

 

R&B ALBUM:

  • WINNER: “Ventura” — Anderson .Paak
  • “1123″ — BJ the Chicago Kid
  • “Painted” — Lucky Daye
  • “Ella Mai” — Ella Mai Jerom
  • “Paul” — PJ Morton

 

R&B PERFORMANCE:

  • WINNER: “Come Home” — Anderson .Paak featuring André 3000
  • “Love Again” — Daniel Ceasar & Brandy
  • “Could’ve Been” — H.E.R. Featuring Bryson Tiller
  • “Exactly How I Feel” — Lizzo featuring Gucci Mane
  • “Roll Some Mo” — Lucky Daye

 

R&B SONG:

  • WINNER: “Say So” — PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)
  • “Could’ve Been” — Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)
  • “Look At Me Now” – Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
  • “No Guidance” – Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)
  • “Roll Some Mo” – David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)

 

RAP ALBUM:

  • WINNER: “Igor” — Tyler, the Creator
  • “Revenge of the Dreamers III” — Dreamville
  • “Championships” — Meek Mill
  • “I Am > I Was” — 21 Savage
  • “The Lost Boy” — YBN Cordae

 

RAP/SUNG PERFORMANCE:

  • WINNER: “Higher” — DJ Khaled featuring Nipsey Hussle & John Legend
  • “Drip Too Hard” — Lil Baby & Gunna
  • “Panini” — Lil Nas X
  • “Ballin” — Mustard featuring Roddy Ricch
  • “The London” — Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott

 

TRADITIONAL R&B PERFORMANCE:

  • WINNER: “Jerome” — Lizzo
  • “Time Today” — BJ the Chicago Kid
  • “Steady Love” — India.Arie
  • “Real Games” — Lucky Daye
  • “Built for Love” — PJ Morton featuring Jazmine Sullivan

 

URBAN CONTEMPORARY ALBUM:

  • WINNER: “Cuz I Love You” (Deluxe) — Lizzo
  • “Apollo XXI” — Steve Lacy
  • “Overload” — Georgia Anne Muldrow
  • “Saturn” — NAO
  • “Being Human in Public” — Jessie Reyez

 

RAP PERFORMANCE:

  • WINNER: “Racks in the Middle” — Nipsey Hussle featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
  • “Middle Child” — J. Cole
  • “Suge” — DaBaby
  • “Down Bad” — Dreamville featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EarthGang & Young Nudy
  • “Clout” — Offset featuring Cardi B

 

RAP SONG:

  • WINNER: “A Lot” — Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)
  • “Bad Idea” — Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae featuring Chance the Rapper)
  • “Gold Roses” — Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross featuring Drake)
  • “Racks in the Middle” — Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
  • “Suge” — DaBaby, Jetsonmade

 

DANCE RECORDING:

  • WINNER: “Got to Keep On” — The Chemical Brothers
  • “Linked” — Bonobo
  • “Piece of Your Heart” — Meduza Featuring Goodboys
  • “Underwater” — Rüfüs Du Sol
  • “Midnight Hour” — Skrillex & Boys Noize featuring Ty Dolla Sign

 

  • DANCE/ELECTRONIC ALBUM:
  • WINNER: “No Geography” — The Chemical Brothers
  • “LP5″ — Apparat
  • “Hi This Is Flume” (Mixtape) — Flume
  • “Solace” — Rüfüs Du Sol
  • “Weather” — Tycho Featuring Saint Sinner

 

COUNTRY SONG:

  • WINNER: “Bring My Flowers Now” — Brandie Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
  • “Girl Goin’ Nowhere” — Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
  • “It All Comes Out in the Wash” — Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
  • “Some of It” — Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
  • “Speechless” — Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan + Shay)

 

COUNTRY SOLO PERFORMANCE:

  • WINNER: “Ride Me Back Home” — Willie Nelson
  • “All Your’n” — Tyler Childers
  • “Girl Goin’ Nowhere” — Ashley McBryde
  • “God’s Country” — Blake Shelton
  • “Bring My Flowers Now” — Tanya Tucker

 

COUNTRY DUO/GROUP PERFORMANCE:

  • WINNER: “Speechless” — Dan + Shay
  • “Brand New Man” — Brooks & Dunn with Luke Combs
  • “I Don’t Remember Me (Before you)” — Brothers Osborne
  • “The Daughters” — Little Big Town
  • “Common” — Maren Morris featuring Brandi Carlile

 

COUNTRY ALBUM:

  • WINNER: “While I’m Livin’” — Tanya Tucker
  • “Desperate Man” — Eric Church
  • “Stronger Than the Truth” — Reba McEntire
  • “Interstate Gospel” — Pistol Annies
  • “Center Point Road” — Thomas Rhett

 

GOSPEL PERFORMANCE/SONG:

  • WINNER: “Love Theory” — Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
  • “Talkin’ ‘Bout Jesus” — Gloria Gaynor featuring Yolanda Adams; Bryan Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters
  • “See the Light” — Travis Greene Featuring Jekalyn Carr
  • “Speak the Name” — Koryn Hawthorne featuring Natalie Grant
  • “This Is a Movie (Live)” — Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters

 

GOSPEL ALBUM:

  • WINNER: “Long Live Love” — Kirk Franklin
  • “Goshen” — Donald Lawrence Presents the Tri-City Singers
  • “Tunnel Vision” — Gene Moore
  • “Settle Here” — William Murphy
  • “Something’s Happening! A Christmas Album” — CeCe Winans

 

CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC PERFORMANCE/SONG:

  • WINNER: “God Only Knows” — For King & Country & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
  • “Only Jesus” — Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
  • “Haven’t Seen it Yet” — Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
  • “God’s Not Done With You” (Single version) — Tauren Wells
  • “Rescue Story” — Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

 

CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC ALBUM:

  • WINNER: “Burn the Ships” — For King & Country
  • “I Know a Ghost” — Crowder
  • “Haven’t Seen it Yet” — Danny Gokey
  • “The Elements” — TobyMac
  • “Holy Roar” — Chris Tomlin

 

ROOTS GOSPEL ALBUM:

  • WINNER: “Testimony” — Gloria Gaynor
  • “Deeper Roots: Where the Bluegrass Grows” — Steven Curtis Chapman
  • “Deeper Oceans” — Joseph Habedank
  • “His Name Is Jesus” — Tim Menzies
  • “Gonna Sing, Gonna Shout” (Various Artists) — Jerry Salley, Producer

 

LATIN POP ALBUM:

  • WINNER: “#Eldisco” — Alejandro Sanz
  • “Vida” — Luis Fonsi
  • “11:11″ — Maluma
  • “Montaner” — Ricardo Montaner
  • “Fantasia” — Sebastian Yatra

 

LATIN ROCK, URBAN OR ALTERNATIVE ALBUM:

  • WINNER: “El Mal Querer” — Rosalía
  • “X 100PRE” — Bad Bunny
  • “Oasis” — J Balvin & Bad Bunny
  • “Indestructible” — Flor De Toloache
  • “Almadura” — iLe

 

REGIONAL MEXICAN MUSIC ALBUM:

  • WINNER: “De Ayer Para Siempre” — Mariachi Los Camperos
  • “Caminando” — Joss Favela
  • “Percepción” — Intocable
  • “Poco a Poco” — La Energia Norteña
  • “20 Aniversario” — Mariachi Divas De Cindy Shea

 

TROPICAL LATIN ALBUM:

  • WINNER (TIE): “Opus” — Marc Anthony
  • WINNER (TIE): “A Journey Through Cuban Music” — Aymée Nuviola
  • “Tiempo Al Tiempo” — Luis Enrique + C4 Trio
  • “Candela” — Vicente García
  • “Literal” — Juan Luis Guerra 4.40

 

AMERICANA ALBUM:

  • WINNER: “Oklahoma” — Keb’ Mo’
  • “Years to Burn” — Calexico and Iron & Wine
  • “Who Are You Now” — Madison Cunningham
  • “Tales of America” — J.S. Ondara
  • “Walk Through Fire” — Yola

 

AMERICAN ROOTS PERFORMANCE:

  • WINNER: “Saint Honesty” — Sara Bareilles
  • “Father Mountain” — Calexico and Iron & Wine
  • “I’m on My Way” — Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi
  • “Call My Name” — I’m With Her
  • “Faraway Look” — Yola

 

AMERICAN ROOTS SONG:

  • WINNER: “Call My Name” — Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her)
  • “Black Myself” — Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
  • “Crossing to Jerusalem” — Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
  • “Faraway Look” — Dan Auerbach, Yola Carter & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
  • “I Don’t Wanna Ride the Rails No More” — Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

 

BLUEGRASS ALBUM:

  • WINNER: “Tall Fiddler” — Michael Cleveland
  • “Live in Prague, Czech Republic” — Doyle Lawson & Quicksilver
  • “Toil, Tears & Trouble” — The Po’ Ramblin’ Boys
  • “Royal Traveller” — Missy Raines
  • “If You Can’t Stand the Heat” — Frank Solivan & Dirty Kitchen

 

TRADITIONAL BLUES ALBUM:

  • WINNER: “Tall, Dark & Handsome” — Delbert McClinton & Self-Made Men
  • “Kingfish” — Christone “Kingfish” Ingram
  • “Sitting on Top of the Blues” — Bobby Rush
  • “Baby, Please Come Home” — Jimmie Vaughan
  • “Spectacular Class” — Jontavious Willis

 

CONTEMPORARY BLUES ALBUM:

  • WINNER: “This Land” — Gary Clark Jr.
  • “Venom & Faith” — Larkin Poe
  • “Brighter Days” — Robert Randolph & The Family Band
  • “Somebody Save Me” — Sugaray Rayford
  • “Keep On” — Southern Avenue

 

REGIONAL ROOTS MUSIC ALBUM:

  • WINNER: “Good Time” — Ranky Tanky
  • “Kalawai’anui” — Amy H?naiali’i
  • “When It’s Cold — Cree Round Dance Songs” — Northern Cree
  • “Recorded Live at the 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival” — Rebirth Brass Band
  • “Hawaiian Lullaby” — (Various Artists) Imua Garza & Kimié Miner, producers

 

REGGAE ALBUM:

  • WINNER: “Rapture” — Koffee
  • “As I Am” — Julian Marley
  • “The Final Battle: Sly & Robbie vs. Roots Radicss” — Sly & Robbie & Roots Radics
  • “Mass Manipulation” — Steel Pulse
  • “More Work to be Done” — Third World

 

WORLD MUSIC ALBUM:

  • WINNER: “Celia” — Angelique Kidjo
  • “Gece” — Altin Gün
  • “What Heat” — Bokanté & Metropole Orkest conducted by Jules Buckley
  • “African Giant” — Burna Boy
  • “Fanm D’Ayiti” — Nathalie Joachim with Spektral Quartet

 

CONTEMPORARY INSTRUMENTAL ALBUM:

  • WINNER: “Mettavolution” — Rodrigo y Gabriela
  • “Ancestral Recall” — Christian Scott aTunde Adjuah
  • “Star People Nation” — Theo Croker
  • “Beat Music! Beat Music! Beat Music!” — Mark Guiliana
  • “Elevate” — Lettuce

 

METAL PERFORMANCE:

  • WINNER: “7empest” — Tool
  • “Astrolus — The Great Octopus” — Candlemass featuring Tony Iommi
  • “Humanicide” — Death Angel
  • “Bow Down” — Prevail
  • “Unleashed” — Killswitch Engage

 

JAZZ VOCAL ALBUM:

  • WINNER: “12 Little Spells” — Esperanza Spalding
  • “Thirsty Ghost” — Sara Gazarek
  • “Love & Liberation” — Jazzmeia Horn
  • “Alone Together” — Catherine Russell
  • “Screenplay” — The Tierney Sutton Band

 

IMPROVISED JAZZ SOLO:

  • WINNER: “Sozinho” — Randy Brecker, soloist
  • “Elsewhere” — Melissa Aldana, soloist
  • “Tomorrow Is the Question” — Julian Lage, soloist
  • “The Windup” — Branford Marsalis, soloist
  • “Sightseeing” — Christian McBride, soloist

 

JAZZ INSTRUMENTAL ALBUM:

  • WINNER: “Finding Gabriel” — Brad Mehldau
  • “In the Key of the Universe” — Joey DeFrancesco
  • “The Secret Between the Shadow and the Soul” — Branford Marsalis Quartet
  • “Christian McBride’s New Jawn” — Christian McBride
  • “Come What May” — Joshua Redman Quartet

 

LARGE JAZZ ENSEMBLE ALBUM:

  • WINNER: “The Omni-American Book Club” — Brian Lynch Big Band”Triple Helix” – Anat Cohen Tentet
  • “Dancer in Nowhere” — Miho Hazama
  • “Hiding Out” — Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
  • “One Day Wonder” — Terraza Big Band

 

LATIN JAZZ ALBUM:

  • WINNER: “Antidote” — Chick Corea & The Spanish Heart Band
  • “Sorte!: Music by John Finbury” — Thalma de Freitas with Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
  • “Una Noche Con Rubén Blades” — Jazz at Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
  • “Carib” — David Sánchez
  • “Sonero: The Music of Ismael Rovera” — Miguel Zenón

 

NEW AGE ALBUM:

  • WINNER: “Wings” – Peter Kater
  • “Fairy Dreams”- David Arkenstone
  • “Homage to Kindness” – David Darling
  • “Verve” – Sebastian Plano
  • “Deva” – Deva Premal

 

SPOKEN WORD ALBUM:

  • WINNER: “Becoming” — Michelle Obama
  • “Beastie Boys Book” — (Various Artists) Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
  • “I.V. Catatonia: 20 Years as a Two-Time Cancer Survivor” — Eric Alexandrakis
  • “Mr. Know-It-All” — John Waters
  • “Sekou Andrews & The String Theory” — Sekou Andrews & The String Theory

 

CHILDREN’S MUSIC ALBUM

  • WINNER: “Ageless Songs for the Child Archetype” – Jon Samson
  • “Flying High!” – Caspar Babypants
  • “I Love Rainy Days” – Daniel Tashian
  • “The Love” – Alphabet Rockers
  • “Winterland” – The Okee Dokee Brothers

 

MUSICAL THEATER ALBUM:

  • WINNER: “Hadestown” – Reeve Carney, André De Shields, Amber Gray, Eva Noblezada & Patrick Page, principal soloists; Mara Isaacs, David Lai, Anaïs Mitchell & Todd Sickafoose, producers (Anaïs Mitchell, composer & lyricist) (Original Broadway Cast)
  • “Ain’t Too Proud – The Life and Times of The Temptations” – Saint Aubyn, Derrick Baskin, James Harkness, Jawan M. Jackson, Jeremy Pope & Ephraim Sykes, principal soloists; Scott M. Riesett, producer (Original Broadway Cast)
  • “Moulin Rouge! The Musical” – Danny Burstein, Tam Mutu, Sahr Ngaujah, Karen Olivo & Aaron Tveit, principal soloists; Justin Levine, Baz Luhrmann, Matt Stine & Alex Timbers, producers (Original Broadway Cast)
  • “The Music of Harry Potter and the Cursed Child – In Four Contemporary Suites” – Imogen Heap, producer; Imogen Heap, composer (Imogen Heap)
  • “Oklahoma!” – Damon Daunno, Rebecca Naomi Jones, Ali Stroker, Mary Testa & Patrick Vaill, principal soloists; Daniel Kluger & Dean Sharenow, producers (Richard Rodgers, composer; Oscar Hammerstein II, lyricist) (2019 Broadway Cast) 62nd

 

SONG WRITTEN FOR VISUAL MEDIA:

  • WINNER: “I’ll Never Love Again” (Film Version) — Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Aaron Raitiere songwriters (Lady Gaga & Bradley Cooper). Track from: “A Star Is Born”
  • “The Ballad of the Lonesome Cowboy” — Randy Newman, songwriter (Chris Stapleton). Track from: “Toy Story 4″
  • “Girl In the Movies” — Dolly Parton & Linda Perry, songwriters (Dolly Parton). Track from: “Dumplin’”
  • “Spirit” — Beyoncé Knowles-Carter, Timothy McKenzie & Ilya Salmanzadeh, songwriters (Beyoncé). Track from: “The Lion King”
  • Suspirium” — Thom Yorke, songwriter (Thom Yorke). Track from: “Suspiria”

 

COMPILATION SOUNDTRACK FOR A VISUAL MEDIA:

  • WINNER: “A Star Is Born” – Lady Gaga & Bradley Cooper
  • “The Lion King: The Songs” – Various Artists
  • “Quentin Tarantino’s Once Upon a Time … In Hollywood” – Various Artists
  • “Rocketman” – Taron Egerton
  • “Spider-Man: Into the Spider-Verse” – Various Artists

 

SCORE SOUNDTRACK FOR A VISUAL MEDIA:

  • WINNER: “Chernobyl” – Hildur Guðnadóttir, composer
  • “Avengers: Endgame” – Alan Silvestri, composer
  • “Game of Thrones: Season 8″ – Ramin Djawadi, composer
  • “The Lion King” – Hans Zimmer, composer
  • “Mary Poppins Returns” – Marc Shaiman, composer

 

MUSIC FILM:

  • WINNER: “Homecoming” — Beyoncé
  • “Remember My Name” — David Crosby
  • “Birth of the Cool” — (Miles Davis)
  • “Shangri-La” — (Various Artists)
  • “Anima” — Thom Yorke

 

MUSIC VIDEO:

  • WINNER: “Old Town Road” – Lil Nas X & Billy Ray Cyrus, Calmatic, video director; Candice Dragonas, Melissa Larsen & Saul Levitz, video producers
  • “We’ve Got to Try” – The Chemical Brothers, Ellie Fry, video director; Ninian Doff, video producer
  • “This Land” – Gary Clark Jr. Savanah Leaf, video director; Alicia Martinez, video producer
  • “Cellophane” – FKA Twigs, Andrew Thomas Huang, video director; Alex Chamberlain, video producer
  • “Glad He’s Gone” – Tove Lo, Vania Heymann & Gal Muggia, video directors; Natan Schottenfels, video producer

 

INSTRUMENTAL COMPOSITION:

  • WINNER: “Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite” – John Williams, composer (John Williams)
  • “Begin Again” – Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band conducted by Vince Mendoza)
  • “Crucible For Crisis” – Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
  • “Love, A Beautiful Force” – Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
  • “Walkin’ Funny” – Christian McBride, composer (Christian McBride)

 

ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL OR A CAPPELLA:

  • WINNER: “Moon River” – Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)
  • “Blue Skies” – Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
  • “Hedwig’s Theme” – John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
  • “La Novena” – Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
  • “Love, A Beautiful Force” – Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)

 

ARRANGEMENT, INSTRUMENTAL AND VOCALS:

  • WINNER: “All Night Long” – Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)
  • “Jolene” – Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
  • “Marry Me a Little” – Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
  • “Over the Rainbow” – Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
  • “12 Little Spells (Thoracic Spine”) – Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

 

RECORDING PACKAGING:

  • WINNER: “Chris Cornell” – Barry Ament, Jeff Ament, Jeff Fura & Joe Spix, art directors (Chris Cornell)
  • “Anonimas & Resilientes” Luisa María Arango, Carlos Dussan, Manuel García-Orozco & Juliana Jaramillo-Buenaventura, art directors (Voces Del Bullerengue)
  • “Hold That Tiger” – Andrew Wong & Fongming Yang, art directors (The Muddy Basin Ramblers)
  • “I,I” – Aaron Anderson & Eric Timothy Carlson, art directors (Bon Iver)
  • “Intellexual” – Irwan Awalludin, art director (Intellexual)

 

BOXED OR SPECIAL LIMITED EDITION PACKAGE:

  • WINNER: “Woodstock – Back to the Garden: The Definitive 50th Anniversary Archive” – Masaki Koike, art director (Various Artists)
  • “Anima” – Stanley Donwood & Tchocky, art directors (Thom Yorke)
  • “Gold in Brass Age” – Amanda Chiu, Mark Farrow & David Gray, art directors (David Gray)
  • “1963: New Directions” – Josh Cheuse, art director (John Coltrane)
  • “The Radio Recordings 1939–1945″ – Marek Polewski, art director (Wilhelm Furtwängler & Berliner Philharmoniker)

 

ALBUM NOTES:

  • WINNER: “Stax ’68: A Memphis Story” – Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)
  • “The Complete Cuban Jam Sessions” – Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
  • “The Gospel According to Malaco” – Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
  • “Pedal Steal + Four Corners” – Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen and the Panhandle Mystery Band)
  • “Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection” – Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)

 

HISTORICAL ALBUM:

  • WINNER: “Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection” – Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)
  • “The Girl from Chickasaw County: The Complete Capitol Masters” – Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
  • “The Great Comeback: Horowitz at Carnegie Hall” – Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
  • “Kanky? Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New Age Music 1980-1990″ – Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Macgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)
  • “Woodstock – Back to the Garden: The Definitive 50th Anniversary Archive” – Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer, Brian Kehew, restoration engineer (Various Artists)

 

ENGINEERED ALBUM, NON-CLASSICAL:

  • WINNER: “When We All Fall Asleep, Where Do We Go?” – Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)
  • “All These Things” – Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
  • “Ella Mai” – Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
  • “Run Home Slow” – Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
  • “Scenery” – Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)

 

PRODUCER OF THE YEAR, NON-CLASSICAL:

  • WINNER: Finneas
  • Jack Antonoff
  • Dan Auerbach
  • John Hill
  • Ricky Reed

 

REMIXED RECORDING:

  • WINNER: “I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix)” – Tracy Young, remixer (Madonna)
  • “Mother’s Daughter (Wuki Remix)” – Wuki, remixer (Miley Cyrus)
  • “The One (High Contrast Remix)” – Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)
  • “Swim (Ford. remix)” – Luc Bradford, remixer (Mild Minds)
  • “Work It (Soulwax Remix)” – David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

IMMERSIVE STUDIO ALBUM:

  • WINNER: “Lux” – Morten Lindberg, immersive audio engineer; Morten Lindberg, immersive audio mastering engineer; Morten Lindberg, immersive audio producer (Anita Brevik, Trondheimsolistene & Nidarosdomens Jentekor)
  • “Chain Tripping” – Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive audio mastering engineer; Jona Bechtolt, Claire L. Evans & Rob Kieswetter, immersive audio producers (Yacht)
  • “Kverndokk: Symphonic Dances” – Jim Anderson, immersive audio engineer; Robert C. Ludwig, immersive audio mastering engineer; Ulrike Schwarz, immersive audio producer (Ken-David Masur & Stavanger Symphony Orchestra)
  • “The Orchestral Organ” – Keith O. Johnson, immersive audio engineer; Keith O. Johnson, immersive audio mastering engineer; Marina A. Ledin & Victor Ledin, immersive audio producers (Jan Kraybill)
  • “The Savior” – Bob Clearmountain, immersive audio engineer; Bob Ludwig, immersive audio mastering engineer; Michael Marquart & Dave Way, immersive audio producers (A Bad Think)

 

ENGINEERED ALBUM, CLASSICAL:

  • WINNER: “Riley: Sun Rings” – Leslie Ann Jones, engineer; Robert C. Ludwig, mastering engineer (Kronos Quartet)
  • “Aequa” – Anna Thorvaldsdottir Daniel Shores, engineer; Daniel Shores, mastering engineer (International Contemporary Ensemble)
  • “Bruckner: Symphony No. 9″ Mark Donahue, engineer; Mark Donahue, mastering engineer (Manfred Honeck & Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • “Rachmaninoff: Hermitage Piano Trio” – Keith O. Johnson & Sean Royce Martin, engineers; Keith O. Johnson, mastering engineer (Hermitage Piano Trio)
  • “Wolfe: Fire in My Mouth” – Bob Hanlon & Lawrence Rock, engineers; Ian Good & Lawrence Rock, mastering engineers (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)

 

PRODUCER OF THE YEAR, CLASSICAL:

  • WINNER: Blanton Alspaugh
  • James Ginsburg
  • Marina A. Ledin, Victor Ledin
  • Morten Lindberg
  • Dirk Sobotka

 

OPERA RECORDING:

  • WINNER: “Picker: Fantastic Mr. Fox” – Gil Rose, conductor; John Brancy, Andrew Craig Brown, Gabriel Preisser, Krista River & Edwin Vega; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Boston Children’s Chorus)
  • “Benjamin: Lessons in Love & Violence” – George Benjamin, conductor; Stéphane Degout, Barbara Hannigan, Peter Hoare & Gyula Orendt; James Whitbourn, producer (Orchestra Of The Royal Opera House)
  • “Berg: Wozzeck” – Marc Albrecht, conductor; Christopher Maltman & Eva-Maria Westbroek; François Roussillon, producer (Netherlands Philharmonic Orchestra; Chorus Of Dutch National Opera)
  • “Charpentier: Les Arts Florissants; Les Plaisirs de Versailles” – Paul O’Dette & Stephen Stubbs, conductors; Jesse Blumberg, Teresa Wakim & Virginia Warnken; Renate Wolter-Seevers, producer (Boston Early Music Festival Chamber Ensemble; Boston Early Music Festival Vocal Ensemble)
  • “Wagner: Lohengrin” – Christian Thielemann, conductor; Piotr Becza?a, Anja Harteros, Tomasz Konieczny, Waltraud Meier & Georg Zeppenfeld; Eckhard Glauche, producer (Festspielorchester Bayreuth; Festspielchor Bayreuth)

 

ORCHESTRAL PERFORMANCE:

  • WINNER: “Norman: Sustain” – Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)
  • “Bruckner: Symphony No. 9″ – Manfred Honeck, conductor (Pittsburgh Symphony Orchestra)
  • “Copland: Billy the Kid; Grohg” – Leonard Slatkin, conductor (Detroit Symphony Orchestra)
  • “Transatlantic” – Louis Langrée, conductor (Cincinnati Symphony Orchestra)
  • “Weinberg: Symphonies Nos. 2 & 21″ – Mirga Gražinyt?-Tyla, conductor (City Of Birmingham Symphony Orchestra & Kremerata Baltica)

 

CHORAL PERFORMANCE:

  • WINNER: “Duruflé: Complete Choral Works” – Robert Simpson, conductor (Ken Cowan; Houston Chamber Choir)
  • “Boyle: Voyages” – Donald Nally, conductor (The Crossing)
  • “The Hope of Loving” – Craig Hella Johnson, conductor (Conspirare)
  • “Sander: The Divine Liturgy of St. John Chrysostom” – Peter Jermihov, conductor (Evan Bravos, Vadim Gan, Kevin Keys, Glenn Miller & Daniel Shirley; PaTRAM Institute Singers)
  • “Smith, K.: The Arc in the Sky” – Donald Nally, conductor (The Crossing)

 

CHAMBER MUSIC/SMALL ENSEMBLE PERFORMANCE:

  • WINNER: “Shaw: Orange” – Attacca Quartet
  • “Cerrone: The Pieces That Fall to Earth” – Christopher Rountree & Wild Up
  • “Freedom & Faith” – PUBLIQuartet
  • “Perpetulum” – Third Coast Percussion
  • “Rachmaninoff: Hermitage Piano Trio” – Hermitage Piano Trio

 

CLASSICAL INSTRUMENTAL SOLO:

  • WINNER: “Marsalis: Violin Concerto; Fiddle Dance Suite” – Nicola Benedetti; Cristian M?celaru, conductor (Philadelphia Orchestra)
  • “The Berlin Recital” – Yuja Wang
  • “Higdon: Harp Concerto” – Yolanda Kondonassis; Ward Stare, conductor (The Rochester Philharmonic Orchestra)
  • “The Orchestral Organ” – Jan Kraybill
  • “Torke: Sky, Concerto For Violin” – Tessa Lark; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

 

CLASSICAL SOLO ALBUM VOCAL:

  • WINNER: “Songplay” – Joyce DiDonato; Chuck Israels, Jimmy Madison, Charlie Porter & Craig Terry, accompanists (Steve Barnett & Lautaro Greco)
  • “The Edge of Silence: Works for Voice by György Kurtág” – Susan Narucki (Donald Berman, Curtis Macomber, Kathryn Schulmeister & Nicholas Tolle) “Himmelsmusik” – Philippe Jaroussky & Céline Scheen; Christina Pluhar, conductor; L’Arpeggiata, ensemble (Jesús Rodil & Dingle Yandell)
  • “Schumann: Liederkreis, Op. 24, Kerner-Lieder Op.35″ – Matthias Goerne; Leif Ove Andsnes, accompanist
  • “A Te, O Cara” – Stephen Costello; Constantine Orbelian, conductor (Kaunas City Symphony Orchestra)

 

CLASSICAL COMPENDIUM:

  • WINNER: “The Poetry of Places” – Nadia Shpachenko; Marina A. Ledin & Victor Ledin, producers
  • “American Originals 1918″ – John Morris Russell, conductor; Elaine Martone, producer
  • “Leshnoff: Symphony No. 4 “Heichalos”; Guitar Concerto; Starburst” – Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
  • “Meltzer: Songs & Structures” – Paul Appleby & Natalia Katyukova; Silas Brown & Harold Meltzer, producers
  • “Saariaho: True Fire; Trans; Ciel d’Hiver” – Hannu Lintu, conductor; Laura Heikinheimo, producer

 

CONTEMPORARY CLASSICAL COMPOSITION:

  • WINNER: “Higdon: Harp Concerto” – Jennifer Higdon, composer (Yolanda Kondonassis, Ward Stare & The Rochester Philharmonic Orchestra)
  • “Bermel: The Migration Series for Jazz Ensemble & Orchestra” – Derek Bermel, composer (Derek Bermel, Ted Nash, David Alan Miller, Juilliard Jazz Orchestra & Albany Symphony Orchestra)
  • “Marsalis: Violin Concerto in D Major” – Wynton Marsalis, composer (Nicola Benedetti, Cristian M?celaru & Philadelphia Orchestra)
  • “Norman: Sustain” – Andrew Norman, composer (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
  • “Shaw: Orange” – Caroline Shaw, composer (Attacca Quartet)
  • “Wolfe: Fire in My Mouth” – Julia Wolfe, composer (Jaap Van Zweden, Francisco J. Núñez, Donald Nally, The Crossing, Young People’s Chorus Of NY City & New York Philharmonic)
Accommodation offers from

20,000 listings in 2,000 locations with 10,000 reviews.

18% DISCOUNT – From R1222 p/night

Hudsons on Twelfth

Rivonia, Gauteng

Valid until April 30 2020

66% DISCOUNT – From R1440 R518 p/night

Silver Forest Boutique Lodge and Spa

Helderberg, Somerset West

For stays between 1 Jul & 30 Sep 2020

35% DISCOUNT – From R1524 p/night

The Atrium 30

Durban, KwaZulu-Natal

Valid until April 30 2020

 

Author: ANA Newswire